Samodzielne tworzenie biżuterii nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się to wydawać. Ważne jest jednak, aby posiadać odpowiednie narzędzia jubilerskie. Dzięki nim bez problemów stworzyć będzie można własne bransoletki, korale czy eleganckie wisiorki. Jakie zatem akcesoria należy posiadać, aby samodzielnie tworzyć biżuterię?

Narzędzia do tworzenia biżuterii

Kompletowanie akcesoriów do tworzenia biżuterii zacząć trzeba od szczypiec typu bocian. Na rynku dostępne są dwa rodzaje takich szczypiec. Pierwsze mają całkowicie zaokrąglone końce. Drugie posiadają końce od środka spłaszczone. Mogą być ząbkowane lub gładkie. Szczypce całkowicie zaokrąglone są nieco trudniejsze w użytkowaniu. Trudno nimi coś przytrzymać. Dlatego na początek poleca się stosowanie szczypiec spłaszczonych. Kompletując akcesoria jubilerskie nie można zapomnieć o nożyczkach. Nie mogą być to jednak zwykle nożyczki, tylko takie, które specjalnie przeznaczone są do prac jubilerskich. Cechuje je duża precyzja oraz ostrość. W przypadku tworzenia biżuterii składającej się z bardzo niewielkich elementów konieczna będzie także pęseta. Co ważne, wszystkich tych narzędzi nie trzeba kupować osobno. Na rynku dostępne są zestawy zawierające wszystkie niezbędne akcesoria jubilerskie.

Akcesoria jubilerskie do wyrobu biżuteriiPodzespoły konieczne do tworzenia biżuterii

Do tworzenia biżuterii potrzebne będą także odpowiednie podzespoły. Wśród nich wymienić trzeba na pewno nici, linki, żyłkę jubilerską oraz gumkę. Ta ostatnia swoje zastosowanie najczęściej ma przy tworzeniu bransoletek z korali i koralików. Jeśli chodzi o nici jubilerskie to wybór jest tu bardzo szeroki. Dostępne są nici polietylenowe, nylonowe oraz jedwabne. Służą one do nawlekania koralików, przyszywania różnych elementów czy do plecenia frędzli. Podobne zastosowanie ma żyłka jubilerska, choć jest trudniejsza w użyciu. To jednak nie wszystkie akcesoria jubilerskie stosowane do tworzenia biżuterii. Ważne są także różnego rodzaju zapięcia.

Ozdoby stosowane w tworzeniu biżuterii

Trudno wyobrazić sobie biżuterię bez wyjątkowych ozdób. Tu wybór jest naprawdę szeroki. Dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju koraliki. Mogą być plastikowe, szklane, akrylowe, drewniane czy metalowe. Oczywiście dostępne są także w różnych kolorach oraz rozmiarach. Oczywiście sięgnąć można także po bardziej szlachetne materiały. Wymienić można tu bursztyny, perły czy inne kamienie szlachetne. Możliwości, jeśli chodzi o ozdabianie biżuterii, jest wiele. Wszystko zależy od pomysłowości oraz kreatywności.