Pachnące, obficie pieniące się szampony do włosów przez długie lata królowały na półkach w naszych łazienkach. Syntetyczne kosmetyki jeszcze dzisiaj są pierwszym wyborem większości konsumentów, jednak przybywa osób, które zdecydowanie bardziej cenią sobie produkty naturalne, wolne od drażniących substancji szkodzących naszej skórze. Szampony bez sls należą właśnie do takiej grupy ekologicznych kosmetyków.

Czym właściwie jest SLS?

[caption id="attachment_448" align="alignright" width="225"] Większość szamponów w swoim składzie ma SLS[/caption]

Pod skrótem sls kryje się laurylosiarczan sodu, silny detergent pianotwórczy, dodawany do większości popularnych szamponów. Mycie głowy takim szamponem może doprowadzić do reakcji alergicznych, swędzenia i łuszczenia się skóry. To raczej mało pożądany efekt pielęgnacji włosów, dlatego powinno się sięgać po szampony wolne od chemikaliów, skomponowane na bazie naturalnych, roślinnych składników. Szampony bez sls umyją nasze włosy równie dokładnie, ale nie uszkodzi przy tym warstwy lipidowej, która chroni skórę głowy. Kosmetyki zawierające sls są szczególnie groźne dla małych dzieci, bo jeśli taki pieniący się szampon dostanie się do oczu, dojdzie do podrażnienia rogówki.

To nie piana jest wyznacznikiem dobrego szamponu

Warto też pamiętać, że skuteczność szamponu nie zależy od obfitości wytwarzanej przez niego piany. Ona jest głównie po to, by uprzyjemnić nam kąpiel, natomiast o efektywności szamponu decydują substancje aktywne, te zaś wcale nie muszą wywoływać obfitego pienienia. Sprawdzając skład szamponu musimy więc w pierwszej kolejności ustalić, ile w danym preparacie jest składników aktywnych oraz jaki jest stopień ich skoncentrowania.