Aktywny wypoczynek w górach to nie lada gratka dla wszystkich aktywnych osób. To również prawdziwe wyzwanie dla tych, którzy chcą się sprawdzić podczas długich wędrówkach po zmieniającym się terenie. Należy przemyśleć, co chcemy ze sobą zabrać i zrobić wyczerpującą listę. Poniżej kilka niezbędnych wskazówek, które sprawią, że urlop w górach będzie samą przyjemnością.

Wygoda dla stóp

Podstawą wyjazdu w góry jest zakup odpowiednich butów, które mogą być najdroższą częścią całego ekwipunku. Mimo wysokiej ceny warto zainwestować w jakość. Odpowiednie obuwie, dzięki któremu nasze stopy będą w świetnej kondycji przez cały wyjazd, musi być wodoodporne, lekkie i dostosowane do nawierzchni. Jeżeli planujemy klasyczne spacerowanie po polskich terenach górzystych, wystarczą buty podejściowe charakteryzujące się sztywniejszą podeszwą i wzmocnioną gumą na czubkach. Taka konstrukcja ułatwia zejście i podejście różnymi szlakami.

Komfort dla pleców

Szlaki w górach mierzą od kilku do nawet kilkudziesięciu kilometrów, dlatego konieczne jest uprzednie spakowanie niezbędnych przedmiotów. Warto zabrać ze sobą dużą ilość wody, która przyda się szczególnie w upalne dni, kurtkę przeciwdeszczową, pełnowartościowe kanapki, krem z filtrem oraz mapę. Pamiętajmy też o naładowanym telefonie i okularach przeciwsłonecznych. Istotne jest też, w co się spakujemy. Do wyboru jest klasyczny plecak z przegródkami lub worek Nike. Wszystko zależy od długości marszu i okoliczności. Worek Nike świetnie nada się na krótsze spacery, podczas gdy plecak z usztywnianym tyłem sprawdzi się przy kilkunastu kilometrowych wyprawach.

Ochrona głowy

Upał może przysporzyć wiele kłopotów osobom, które nie przygotują się właściwie. Wystawienie odkrytej skóry głowy może narazić nawet na udar słoneczny, dlatego wymagane jest zabranie ze sobą czapki z daszkiem lub chustki. W sytuacji zmęczenia lub zamroczenia bezwarunkowo należy zrobić przerwę, usiąść w cieniu i odpocząć. Jeżeli pomimo krótkiej regeneracji nasze samopoczucie nie wraca do normy, trzeba rozważyć przerwanie wędrówki i powrót do najbliższego schroniska. Wczasy w górach wymagają przygotowania się na każdą sytuację. Konieczne jest skompletowanie apteczki pierwszej pomocy, w której można znaleźć plastry, bandaż elastyczny, maść na stłuczenia, środki przeciwbólowe czy medykamenty na żołądek. Osoby przyjmujące leki na stałe bądź cierpiące z powodu uczulenia, muszą pamiętać o dodatkowych receptach od lekarza prowadzącego. Małą wersję takiej apteczki można wrzucić w worek Nike i zabrać ze sobą na wędrówkę.