Nowa przepisy w zakresie reklamacji towaru to znacznie szersze uprawnienia konsumentów. Dziś to konsument decyduje o tym, czy składa reklamację u sprzedawcy konkretnego produktu, czy też chce skorzystać z uprawnień gwarancyjnych i zwrócić się z reklamacją wprost do producenta. Jeszcze kilka lat temu częstą praktyką było odsyłanie konsumenta bezpośrednio do producenta towaru, przez co możliwość reklamacji była znacznie ograniczona. Obecnie jest to dużo łatwiejsze. Po prostu zwracamy się z reklamacją do sklepu, w którym kupiliśmy dany produkt i to zmartwieniem sprzedawcy jest ewentualna dalsza komunikacja z producentem. Co bardzo ważne, uprawnienia tego typu obejmują wszystkie produkty oferowane przez danego sprzedawcę, również produkty z wyprzedaży lub oferowane w promocji.

Sprzedawca nie ma prawa odmawiać nam uprawnień gwarancyjnych względem produktów objętych promocyjnymi cenami lub wystawionych na wyprzedaż – sprzedawanych po znacznie obniżonych cenach. Ostatecznie kupujemy pełnowartościowy produkt, korzystając jedynie z atrakcyjnej oferty cenowej. Prawo reklamacji przysługuje nam również wtedy, gdy sprzedawca zaznaczył, że konkretny produkt z wyprzedaży posiada jakąś wadę. Wówczas również możemy go reklamować, jeśli wykaże on inne wady – wskazana przez sprzedawcę wada nie może być podstawą do złożenia reklamacji. Wielu sprzedawców bazując na niewiedzy klientów twierdzi, że na przeceniony lub promocyjny towar nie podlega gwarancji, co oczywiście jest wprowadzaniem klienta w błąd. Warto zatem pamiętać o swoich prawach i jeśli zauważymy, ze zakupiony okazyjnie towar działa wadliwie, możemy spokojnie go reklamować.

Jeśli sprzedawca nie jest skłonny uwzględnić reklamacji klienta, twierdzi, że ten nie ma do niej prawa lub odsyła go do producenta produktu, warto zgłosić się po poradę do specjalisty. Jednym ze znanych fachowców w dziedzinie praw konsumentów jest doświadczony w tym zakresie adwokat www.ceranek.pl. Dzięki profesjonalnej pomocy, zdecydowanie łatwiej o odzyskanie pieniędzy za wadliwie działający lub uszkodzony produkt, którego nie można wymienić lub naprawić.