Wiosną i latem staramy się jak najwięcej miejsca spędzić na łonie natury. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogrodu, stopniowo przenosimy się tam z codziennymi aktywnościami.

Odpoczywamy w ogrodzie, jemy w ogrodzie, czytamy, niektórzy również przenoszą się tam z pracą zawodową, sadowiąc się na leżaku z laptopem na kolanach. Dlatego bardzo ważne jest funkcjonalne urządzenie użytkowej części ogrodu, a szczególnie zakup właściwego stołu, wokół którego koncentruje się większość naszych działań.

Stoły drewniane

Najczęściej kupowane są stoły drewniane, co jest zupełnie zrozumiałe, ponieważ drewno to piękny, trwały i praktyczny materiał. Stoły z naturalnego drewna pięknie komponują się z otaczająca roślinnością, nie nagrzewają się tak, jak metalowe lub ze sztucznego tworzywa, a odpowiednio zaimpregnowane, są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Stoły drewniane są również dużo bardziej stabilne od tanich stolików plastikowych, dzięki czemu, raz ustawione, nie kołyszą się na nierównej powierzchni, z którą często mamy do czynienia w ogrodzie czy na patio.

Jaki typ stołu wybrać?

W ofercie dostępne są zazwyczaj trzy podstawowe modele: stoły i stoliki rozkładane, tradycyjne stoły drewniane oraz tzw. stoły piknikowe, czyli stoły połączone z ławkami do siedzenia. Wybór typu stołu powinien być uzależniony od tego, jaką przestrzenią dysponujemy oraz tego, w jaki sposób będziemy stół wykorzystywać. Małe stoliki rozkładane doskonale sprawdzą się na niewielkich tarasach i balkonach, gdzie nie ma zbyt dużo przestrzeni. W razie potrzeby łatwo je złożyć i ustawić w tym miejscu np. leżaki do opalania. Nie są jednak zbyt stabilne i wygodne, dlatego raczej nie sprawdzą się przy rodzinnym obiedzie, do którego bardziej nadają się bardziej okazałe stoły tradycyjne. Najbardziej trwałe i „pewne” są stoły piknikowe, które ze względu na ich wagę dość trudno przestawić. Dlatego przed zakupem stołu warto przemyśleć wady i zalety każdej z tych propozycji.

Pielęgnacja stołu drewnianego

Aby drewniany mebel ogrodowy cieszył nas przez lata, należy odpowiednio o niego zadbać. Poza zwykłym myciem stołu, pamiętać należy o impregnacji bądź woskowaniu stołu. O ile nie jest on lakierowany, bądź pomalowany farbą olejną, dwa razy do roku należy drewno zaimpregnować bądź zaolejować. Na rynku dostępne są odpowiednie preparaty, które rozprowadza się w taki sam sposób jak farbę. Warto tez przenieść stół na zimę do suchego i chłodnego pomieszczenia, dzięki czemu będzie nam służył naprawdę długo.

Jeśli nie masz czasu, aby kupić stół w sklepie tradycyjnym, możesz to zrobić w sklepie internetowym, np.: https://stolpluskrzesla.pl/c294-stoly-drewniane