Nasz organizm codziennie jest narażony na działanie szkodliwych substancji. Wdychamy szkodliwe spaliny, w naszym jedzeniu znajdziemy całą masę konserwantów, co więcej nie wyobrażamy sobie życia bez detergentów czy kosmetyków. Takie podsumowanie pozwala nam sobie uświadomić jak bardzo zmienił się świat od czasów naszych dziadków…

W kosmetykach znajduje się mnóstwo syntetycznych składników, które tworzą na naszej skórze szczelną warstwę, utrudniającą oddychanie. Konserwanty zawarte w kosmetykach mogą wywołać podrażnienia lub silne reakcje alergiczne.

A może kosmetyki ekologiczne? Czy warto je kupować?

Konsumenci mają coraz większą świadomość, w czasie zakupów chcą wybierać produkty bezpieczne dla zdrowia. Takie, które nie są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Producenci kosmetyków nie pozostali obojętni na potrzeby tej grupy klientów. Na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej ekokosmetyków. Takie produkty zawierają o wiele mniej konserwantów, dlatego mają o wiele krótszy termin przydatności.

W kosmetykach ekologicznych wykorzystuje się składniki pochodzące z upraw ekologicznych bądź hodowli organicznych. Przy ich wytwarzaniu nie stosowano żadnych nawozów sztucznych. Warto zwrócić uwagę na opakowania kosmetyków, powinny być wykonane z materiałów, które łatwo poddają się procesowi recyklingu lub ulegają szybkiej biodegradacji pod wpływem tlenu.

Czy ekokosmetyki są skuteczne?

Oczywiście, że tak. Poradzą sobie z każdym defektem kosmetycznym, przy tym są o wiele korzystniejsze dla naszego zdrowia. Jednak dla pewności warto dokładnie przestudiować listę składników. Należy pamiętać, że są one podane w kolejności malejącej, czyli od składnika, którego jest najwięcej, do takiego, którego jest w produkcie najmniej.

Warto wybrać pudry mineralne, podkłady i szminki oparte na naturalnych składnikach. Należy jednak pamiętać, że kolorowe ekokosmetyki mają bardziej ograniczoną paletę kolorów. Przy użyciu ekologicznego tuszu nie uzyskamy tak spektakularnych efektów jak przy użyciu syntetycznej mascary.