Kupowanie ubranek dla niemowlaka to chyba najprzyjemniejszy moment związany z wychowywaniem dziecka. A już skompletowanie pierwszej wyprawki dla noworodka, to już prawdziwe wyzwanie. Kupując ubrania dla malucha, a tym bardziej dla świeżo narodzonego, małego człowieka, trzeba pamiętać i kilku sprawach.

Jak skompletować wyprawkę?

O zakupie ubranek dla noworodka najlepiej pomyśleć jeszcze przed porodem. Co prawda rozmiar jest wtedy niespodzianką, ale można już cokolwiek szacować. Duże dzieci najczęściej rodzą się z wysokich rodziców i odwrotnie. Nie mniej jednak można kupić ubranka w dwóch lub trzech rozmiarach i nie odrywać metek. Po narodzinach, zbyt małe rzeczy można oddać do sklepu, lub odsprzedać innym młodym matkom. Ubranka dla niemowląt powinny być kupowane w rozmiarach ciut większych, niż faktyczny wzrost dziecka, z tego powodu, że małe dziecko niesamowicie szybko rośnie i może się zdarzyć, że zbyt mała rzecz nie będzie użyta ani razu. Jednak ciuszki nie mogą też być zbyt luźne. Starsze dziecko dużo porusza kończynami i niedobrze, gdyby doszło do zaplątania. Noworodek nie potrzebuje dużo ubrań. Wystarczy 5 lub 6 ubranek typu body, dla wygody rodziców, najlepiej zapinanych na boku. Potrzebne będzie tyleż samo pajacyków, które nadadzą się zarówno na noc jak i na dzień. Do tego kilka sztuk śpiochów i półśpiochów, które świetnie się sprawdzą razem z body na chłodniejsze dni. Dobrze jest mieć 2 lub 3 ładniejsze komplety na wyjście do lekarza czy na spacer. Na chłodniejsze dni przydadzą się cieplejsze kaftaniki i bluzeczki oraz jeden kombinezon, jeżeli akurat jest zimna pora roku. Nie należy też zapomnieć o delikatnych, zawiązywanych na boku koszulkach, w które zakłada się noworodkowi zaraz po kąpieli. Ubranka dla niemowląt to również najróżniejsze czapeczki w wersji cienkiej i grubszej. Najczęściej używa się ich do wyjścia na spacer. Przyda się również cienka, bawełniana czapeczka do zakładania po kąpieli.

Jakie tkaniny preferować?

Jeśli chodzi o ciuszki dla noworodków, to najlepsza jest czysta bawełna bez żadnych domieszek. Przy zakupie warto również zwrócić uwagę z czego wykonane są tasiemki służące do zawiązywania a także inne zapięcia. Mogą się zdarzyć przypadki, że to właśnie te dodatki będą ocierały się o delikatną skórę dziecka. Jednak ubranka dla niemowląt starszych, mogą już być uszyte z tkanin z domieszką innych włókien. Trzeba tylko uważać, żeby owe domieszki nie stanowiły więcej niż 20 procent. Wtedy to tkanina nadal jest przyjemna w dotyku, ale podczas wielokrotnego prania nie traci swojej formy. Koszulki i ciuszki, które są najbliższe ciału warto jednak kupować bawełniane.