Kiedyś hit i to bardzo poręczny. Potem kojarzona ze sportowcami, festiwalami, a potem turystami. Z hitu urosła do rangi kiczu, a teraz powraca do łask. Saszetki nerki to uniwersalny element stroju, który jest częścią outfitu zwłaszcza osób młodych. Hit lat 90-tych powrócił do mody i szybko nie zamierza z niej zniknąć.

Niegdyś kit, dziś już hit

Wpisy na forum, czy grupach pod tytułem „kupię nerkę” nikogo już nie dziwią. Nie dotyczą czarnego rynku handlu organami, ale popularnej saszetki, która była hitem w latach 90-tych. Po latach moda powróciła i dziś nerka gości nie tylko jako styl znany z ulic, ale też światowych wybiegów. Mówimy tutaj, że saszetka nerka pochodzi z końca XX wieku, ale tak naprawdę jej początek sięga kilku wieków wstecz! Funkcjonalność torby zawieszonej przez pas zauważona już została przez naszych przodków. Torebka nerka miała wtedy charakter ściśle praktyczny. Modowym hitem stała się jednak dopiero w latach 90-tych XX wieku. Wtedy też torebkę nerkę miał niemal każdy. Idealne komponowała się ze sportowym, luźnym stylem tamtych lat. Nosili ją mężczyźni, jak i kobiety. Stawała się coraz bardziej ozdobna, by mogły nosić ją kobiety z odkrytym brzuchem. Z czasem zaczęła kojarzyć się kiczowato, zwłaszcza przez turystów w sandałach i białych skarpetkach, którzy zaczęli dołączać ją do swojego wyjściowego stroju. Przez pewien czas ten element stroju kojarzył się średnio korzystnie. Dopiero po roku 2012 pojawił się na wybiegach światowych marek, co zapoczątkowała ponowny powrót saszetek nerek do topowych trendów.

Nerka powróciła do miejskiej, jak i wybiegowej mody

Nerka nie jest już kojarzona jako torebka na biodro przeznaczona dla sportowców – choć na pewno dla tej grupy osób jest to jeden z bardziej funkcjonalnych elementów. Dziś torebkę nerkę można spotkać jako codzienny element stroju. Stała się popularna zwłaszcza u młodych mężczyzn, która noszą oni przewieszoną przez ramię. Jest niewielka i lekka, dlatego sprawdza się jako element codziennego stroju. Idealna na festiwale i koncerty, ale też na codzienne wypady na miasto, które wymagają zabrania tylko kilku podstawowych rzeczy, takich jak portfel, komórka, czy klucze. Saszetka nerka ze względu na bogate wzornictwo znajdzie swe zastosowanie zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Tym bardziej, że do kupna ich przekonuje obecność tego rodzaju torebek na największych, światowych wybiegach. Taka sytuacja przekonuje wiele osób, że kiczowaty czas nerek dawno przeminął i ponownie stały się one modowym, a przy tym funkcjonalnym hitem.