Wiele kobiet, które chcą być matkami, bardzo dba o to, aby zajść w ciążę możliwie szybko. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki odpowiednim staraniom i znajomości swojego cyklu, co pozwala na rzetelne określenie daty owulacji i dni płodnych.

Tymczasem jednak niemniej istotny jest również kalendarz ciążowy, który pomaga kobietom w okresie poczęcia oraz w ciąży określić, jak wygląda ich najbliższe 9 miesięcy. Sprawdźmy, czym jest taki kalendarz, jak się go ustala oraz czego można się z niego dowiedzieć.

Czym jest kalendarz ciąży?

Choć każda ciąża jest w zasadzie do siebie podobna, to jednak w oczywisty sposób u kobiet jego liczenie zaczyna się w innym okresie. Podstawową zasadą do wyliczania terminu porodu, a więc i liczenia okresu ciąży, jest obliczanie jej od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. To powoduje, że kalendarz ciąży w istocie może pokazywać trzeci tydzień ciąży, ale w praktyce kobieta jeszcze często nie wie, że doszło do zapłodnienia. Co więcej, trzeci tydzień ciąży to często dopiero pierwszy tydzień po zapłodnieniu.

Po co kobiecie kalendarz ciąży?

Wiele kobiet na samym początku pyta o sens prowadzenia kalendarza ciąży. Oczywiście, jego prowadzenie samodzielne nie jest konieczne, dobrze jest jednak znać przebieg kolejnych tygodni ciąży, aby móc stwierdzić, w którym okresie odczuwalne będą np. ruchy dziecka, kiedy będzie można sprawdzić jego płeć oraz w jakim czasie możliwe jest przeprowadzenie kolejnych istotnych dla rodziców badań, np. genetycznych. To pozwala zyskać nad ciążą nieco kontroli bez konieczności udawania się z każdym pytaniem do lekarza.

Prowadzenie własnego kalendarza ciąży

Samodzielnie prowadzony kalendarz ciąży nie jest niczym obowiązkowym, ale w wielu kwestiach staje się pomocny. Przede wszystkim możemy dzięki niemu jasno stwierdzić, czy nasze dziecko rozwija się szybciej, czy wolniej. To doskonały sposób na odpowiadanie rzetelnie na pytania ginekologa, do którego regularnie udajemy się na wizyty. Określimy również, kiedy pojawiły się jakie dolegliwości oraz kiedy można było odczuwać pierwsze ruchy dziecka, co jest niesamowitą pamiątką na kolejne lata – oraz daje możliwość porównania przy następnej ciąży.