Choć botki zamszowe od dłuższego czasu były obiektem naszych westchnień, często rezygnujemy z ich zakupu z obawy przed specyficznym, niekiedy mało znanym sposobem pielęgnacji. Jednak wbrew ogólnym przekonaniom, ich utrzymanie w czystości nie różni się zbyt wiele od modeli wykonanych ze skóry licowej. Jedyne, co zatem w tym przypadku należy wiedzieć to sposób ich konserwowania.

Jak suszyć przemoczone obuwie?

Przesiąknięte wilgocią botki zamszowe bądź ociekające zabrudzeniami z błota – taki scenariusz z pewnością nie wróży nic dobrego. Zanim jednak zabierzemy się za usuwanie zanieczyszczeń, należy pamiętać, aby obuwie dokładnie wysuszyć. Nie bez znaczenia pozostaje technika suszenia, albowiem zaleca się, aby buty zostały umieszczone w zacienionym i przewiewnym miejscu. Aby zachowały swój pierwotny kształt, ich wnętrze należy wypchać szmatkami, papierowymi ręcznikami lub gazetą. Rzeczą szalenie istotną jest, aby botków zamszowych nie suszyć przy użyciu suszarek czy w okolicy kaloryfera. W przypadku, gdy mamy do czynienia z mocnymi przemoczeniami, wówczas powinny być odstawione do suszenia na co najmniej dobę, przy czym najdalej co 10 godzin konieczna będzie wymiana gazet. Równie pomocnym, choć nieco bardziej czasochłonnym zabiegiem jest odstawienie botków zamszowych na kolejną dobę i posypanie ich talkiem. Ten niezawodny sposób usunie nawet najtrwalsze i z pozoru niemożliwe do usunięcia plamy.

Usuwamy zabrudzenia

Gdy obuwie będzie całkowicie wysuszone, przy użyciu gumki konieczne będzie usunięcie z ich powierzchni zalegających zabrudzeń. W sposób zdecydowany, ale delikatny ścieramy zanieczyszczenia, lekko pocierając ją o wierzch butów. Następnie za pomocą skórzanej szczotki do butów usuwamy pyłek z ich powierzchni oraz zabieramy się do przywracania koloru. W tym celu koniecznym zabiegiem będzie przytrzymanie botków zamszowych nad parą, kilkukrotnie je przewracając, jednak pamiętając o tym, aby nie uległy nadmiernemu przemoczeniu. Alternatywą może być specjalny preparat do zamszu, służący do renowacji i odnowy koloru. Dostępny w wielu sklepach obuwniczych.

Impregnacja

Dla zachowania należytego wyglądu naszego obuwia, konieczne jest regularne ich impregnowanie. Wyczyszczone botki zamszowe pryskamy preparatem w sprayu, aby uchronić je przed kolejnymi zabrudzeniami. W ten sposób dodamy naszemu obuwiu ładnego koloru, a także zwiększymy jego podatność na przemakanie.