Skarpetki to powszechny problem wielu Polaków. Niestety, albo i na szczęście raczej ten problem dotyczy mężczyzn, którzy nie zawsze wiedzą jakie skarpetki powinni dobierać do wybranego przez siebie zestawu ubrań. A może w ogóle nie powinni ich zakładać? Temat dotyczący tej części garderoby jest niezwykle trudny, jednak tabu związane ze skarpetami do sandałów zostało przełamane już dobrych kilka late temu, dlatego panowie (i panie!) powinni znać pewne obowiązujące zasady.

Kiedyś był to temat, którego się nie poruszało. W teledyskach z lat 90. królowały białe skarpetki do wszystkiego. Inną sprawą jest sandałowy, letni problem mężczyzn, którzy wszyscy dobrze znamy, a jednak nikt nie onieśmieli się zwrócić uwagi na to, że nie nosi się skarpetek do sandałów! Jednak są tradycje, z którymi nie należy walczyć. Tym razem postaramy się przedstawić poradnik, jakie skarpetki zakładać do konkretnych zestawów. Mamy nadzieję, że nasze porady będą pomocne.

Najczęstszym problemem jest pytanie: czy dobieramy kolor skarpet do butów czy do spodni? Według znawców mody obie te praktyki są banalne i nudne, ale niektóre sytuacje wymuszają, aby jednak trzymać się sztywnych i klasycznych zasad dobierania skarpetek. Pierwsza złota zasada to dobieranie skarpetek do spodni. Wtedy ich kolor powinien być odrobinę ciemniejszy od spodni. Druga złota zasada to: skarpetki pod kolor butów, ale nie zbyt kontrastowe w stosunku do spodni.

Odważniejsi projektanci mody twierdzą, że skarpetki wcale nie muszą być pod kolor spodni lub butów. Mogą być dobrane do konkretnego elementu stroju, ale ważne, aby cała męska stylizacja była spójna. Skarpetki pasujące do krawatu, marynarki, poszetki czy swetra to norma. Być może biznesowe spotkania to nie najlepszy moment na sprawdzenie swojej indywidualności, ale luźniejsze okazje są dobrym testem dla własnego gustu.

Jeżeli do tej pory myśleliście, że najlepiej w swojej szafie posiadać czarne skarpetki, to jesteście w błędzie! To nie jest uniwersalne rozwiązanie. Jest to nudne rozwiązanie, którego powinniśmy unikać, zwłaszcza że skarpetki szybko tracą swój kolor i czarny przestaje być barwą o mocno nasyconym odcieniu, a staje się po prostu zwykłym szarym paskudztwem.

Długość skarpet jest również bardzo ważna. Klasyczne skarpetki powinny być na tyle długie, by nie odsłaniały ani trochę ciała, nawet w pozycji siedzącej (wtedy nogawka spodni potrafi się unieść nawet o kilkanaście centymetrów).

Kiedy nie zakładać skarpet? Lub nosić takie, które nie wystają z buta? Latem, kiedy zakładamy espadryle, buty żeglarskie, tenisówki i mokasyny. Przy letnim garniturze i mokasynach możemy dobrać cienkie skarpetki. W stylizacjach z szortami i długimi spodniami o wąskiej i krótkiej nogawce absolutnie nie powinny pojawiać się skarpetki!

Jak pokazuje przykład wielu Polaków noszenie skarpet nie jest rzeczą łatwą. Jest to modowa wtopa, która zdarza się od kilkudziesięciu lat i przechodzi na kolejne pokolenia. Nie wiadomo, gdzie tkwi problem, jednak warto edukować z modowego dress codu. Mamy nadzieję, że te kilka rad, które są powtarzane przez wielu stylistów przyda się i pomoże w opanowaniu noszenia skarpet.