Współcześnie coraz popularniejsze są naturalne metody pielęgnacji skóry, które obejmują takie produkty, jak tradycyjne czarne mydło. Ten marokański kosmetyk jest wytwarzany ręcznie od wielu pokoleń przez wykwalifikowanych mieszkańców Maroka, z oliwek, które dodatkowo wymieszane są z oliwą. Istnieje kilkanaście różnych gatunków mydła, zależnie od wykorzystanych szczepów oliwek i ich ilości. Co ciekawe, czarne mydło wcale nie przypomina mydła; ma konsystencję zbliżoną najbardziej do… miodu czy karmelu. Co więcej, mydło to może mieć barwę od zielonej aż po brązową, nigdy nie jest jednak całkowicie czarne. Jego kolor oraz konsystencja są zależne m.in. od tradycji jego wykonywania w danym regionie, a także wykorzystanych gatunków oliwek.

Dla kogo czarne mydło?

Ten niezwykły kosmetyk sprawdzi się przy pielęgnacji każdego rodzaju skóry, również wrażliwej czy podatnej na alergie. Oczywiście dzięki naturalnemu składowi nie wywołuje zwykle reakcji alergicznych, a jednocześnie usuwa toksyny ze skóry, świetnie oczyszcza i złuszcza martwy naskórek. Dzięki zawartości witamin następnie wygładza skórę, nawilża ją i wykazuje właściwości przeciwzmarszczkowe. Świetnie sprawdza się przy cerze bardzo suchej, ale również tłustej, z której usuwa niedoskonałości. Co więcej, stosuje się je także przy… goleniu męskiego zarostu, który w połączeniu z czarnym mydłem i wodą staje się niezwykle miękki.

Jak stosować mydło?

Czarne mydło, jak zostało wspomniane, mogą stosować przedstawiciele obu płci do codziennej pielęgnacji. U panów o cerze wrażliwej sprawdzi się zamiast sztucznej pianki do golenia, bo będzie jednocześnie dbać o nawilżenie wrażliwej po goleniu skóry. Kobiety mogą stosować je do demakijażu całej twarzy prócz okolic oczu, delikatnie masując skórę twarzy mydłem połączonym z wodą. Mydło można stosować jako delikatny peeling dla skóry twarzy, stóp, ale też dłoni. Poradzi sobie w regularnej pielęgnacji z niedoskonałościami cery trądzikowej, którą będzie oczyszczać i chronić przed kolejnymi zaskórnikami czy stanami zapalnymi.