Alergia nazywana jest plagą XXI wieku - otoczeni przez szkodliwe substancje chemiczne, których nie widzimy i których nie potrafimy się pozbyć, a które obecne są w powietrzu, w wodzie, w naszym jedzeniu, ubraniach, sprawiają, że nasz organizm broni się - za pomocą zaczerwienień, wysypek, opuchnięć i kichania. Produktami, które bardzo często alergię wywołują, przede wszystkim za bezpośredni kontakt z naszą skórą i zawartość wielu substancji, których w większości nie jesteśmy nawet w stanie nazwać, są kosmetyki. Czy więc alergicy mają całkowicie zrezygnować z ich stosowania, a może jest jakieś rozwiązanie? Jako że rynek nie lubi pustki, obecnie kosmetyki dla alergików są szeroko dostępne - jak wybrać odpowiedni produkt i na jakie właściwości zwracać mamy uwagę?

Usuń zagrożenie

Alergicy wybierający dla siebie kosmetyki muszą niestety nauczyć się czytać ich składy - zazwyczaj nie są bowiem uczuleni tylko na jeden składnik, ale na całą ich grupę. Dlatego pierwszym krokiem jest rozpoznanie wroga, a następnie wyeliminowanie go. Kosmetyki dla alergików powinny więc mieć jak najprostszy skład i zawierać jak najmniej elementów. W odstawkę powinny na pierwszy ogień pójść wszelkiego rodzaju substancje zapachowe i koloryzujące - nie mają żadnych pozytywnych właściwości oprócz tego, że kosmetyk ładniej pachnie i wygląda. Dlatego podczas wybierania kosmetyków dla alergików upewnijmy się, że wybierany przez nas produkt ich nie zawiera.

Idź do apteki!

Nie każdy z nas posiada jednak odpowiednia wiedzę, a substancji szkodliwych jest tak wiele, że przeciętny człowiek nie jest w stanie ich wszystkich spamiętać. Dlatego alergicy potrzebują fachowej pomocy. A taką najszybciej otrzymamy w aptece - dokładnie, najlepsze kosmetyki dla alergików znajdziemy nie w drogerii, a w aptece. Niestety, ale w drogeriach pracują najczęściej osoby, które nie posiadają zbyt dużej wiedzy na temat składów sprzedawanych tam produktów. Natomiast wykwalifikowany farmaceuta pomoże nam odpowiednio dobrać kosmetyki do nasze skóry, poinstruuje nas na co zwracać uwagę podczas czytania składów i wskaże na możliwe alternatywy. Możemy pójść o krok dalej i w pierwszej kolejności udać się do dermatologa - alergia jest chorobą i jak każdą inną chorobę należy leczyć ją korzystając z pomocy lekarza.

Kosmetyki dla alergików powinny nie tylko nawilżać i natłuszczać, ale także łagodzić wszelkiego rodzaju podrażnienia. Nie powinny zawierać niepotrzebnych, podrażniających skórę związków, a ich podstawowy skład opiera się zazwyczaj na takich naturalnych składnikach jak aloes, ogórecznik, awokado, migdały, nagietek czy pantenol. W kosmetykach dla alergików nie powinny znaleźć się natomiast kwasy owocowe, retinol, wszelkie konserwanty, barwniki i środki zapachowe.