Każdy motocyklista doskonale wie jak ważny podczas jazdy jest odpowiedni ubiór. Profesjonalne kombinezony motocyklowe to nie jeansy, które podczas jazdy nie chronią przed niczym. Strój motocyklisty, to po pierwsze ochrona przed temperaturą oraz wiatrem po drugie, to również ochrona, która pozwala na przetrwanie upadku.

Na profesjonalny kombinezon motocyklowy składa się wiele elementów, które muszą być idealnie spasowane ze sobą. Kurtka, kombinezonu to ochrona klatki piersiowej oraz kręgosłupa, często wykonana jest z podwójnej skóry, jest wzmocniona przed wszelkiej maści przetarciami oraz uszkodzeniami. Na łokciach często zamontowane są wzmocnione tworzywem sztucznym lub metalem ochraniacze, które mają zapobiec uszkodzeniom ciała przy upadku. Podobnie jest również ze spodniami, które posiadają specjalne ochraniacze na kolanach podobne do tych na łokciach, a także same w sobie są wzmocnione, chroniąc nogi przed otarciami oraz oparzeniami np. od silnika. Kombinezon motocyklowy to także rękawice oraz buty, które muszą być wytrzymalsze od tych ogólnodostępnych.

Chronią one bardzo dobrze stawy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Tak przygotowany kombinezon daje gwarancję, bezpiecznej jazdy na motorze. Należy zawsze o tym pamiętać, by wybierając się na motor wziąć, ze sobą odpowiednie ubranie. Zwykłe spodnie i kurtka nie są w stanie zapewnić żadnej ochrony, nawet przy najmniejszym wypadku.