Sposób w jaki wypoczywamy w nocy ma bardzo duże znaczenie dla samopoczucia w ciągu następnego dnia (a nawet dni). Komfortowy i efektywny sen jest uzależniony przede wszystkim od jakości materaca. Nie mniej istotny jest rodzaj poduszki- w pozycji leżącej nasz kręgosłup na odcinku szyjnym i lędźwiowym nie styka się z materacem i jest obciążony. Odcinek szyjny można rozprostować i podtrzymać za pomocą odpowiedniej poduszki ortopedycznej.

Fizjoterapeuci polecają spanie na wyprofilowanych poduszkach Paris, których kształt jest dopasowany w taki sposób, aby poduszka podpierała głowę przy jednoczesnym prostowaniu szyi. Dzięki temu kręgosłup pozostaje w trakcie spania w naturalnej pozycji (jest to tzw. lordoza szyjna). Poduszka Paris ułatwia relaks, ponieważ redukuje napięcie kręgosłupa po całym dniu. Wyprostowana pozycja odciąża krążki międzykręgowe, usuwa napięcie z mięśni i więzadeł.

Poduszki Paris mogą być używane przez wszystkich, którzy nie muszą stosować żadnych specjalnych gorsetów szyjnych, usztywniaczy i nie mają szczególnych wskazań lekarskich. Warto też wspomnieć, że dzieci do drugiego roku życia również nie muszą stosować specjalnych poduszek, wystarczy im klasyczny, niski model. Poduszka Paris jest z kolei polecana osobom, które cierpią na przewlekłe bóle kręgosłupa, odczuwają stałe napięcie, prowadzą siedzący tryb życia i są mało aktywni fizycznie. Choć poduszka nie zastąpi w żaden sposób profesjonalnej terapii, to jednak znacznie ułatwi powrót do zdrowia. Odpowiednia pozycja podczas spania pomoże zapobiec bólom i powstawaniu zwyrodnień, które nieleczone postępują.

Poduszki ortopedyczne produkowane są z dwóch rodzajów materiałów- pianki poliuretanowej oraz pianki termoplastycznej. Pierwszy materiał (poliuretan) jest przeznaczony głównie dla osób, które nie mają zbyt dużych wymagań co do stopnia dopasowania do kształtu szyi. Sprawdzi się u tych, którzy nie cierpią jeszcze na żadne dolegliwości, a jedynie chcą poprawić komfort spania i zapobiec pojawieniu się problemów. Poduszki Paris są wykonane z pianki termoplastycznej, która zapewnia równomierne rozłożenie nacisku na jej powierzchni. Pianka reaguje na temperaturę naszego ciała i dopasowuje się wprost do przyjmowanej przez nas pozycji w czasie spania. Takie poduszki polecane są wszystkim, a przede wszystkim osobom, które mają jakieś schorzenia, odczuwają napięcie w odcinku szyjnym, bądź nie mogą dobrze wypocząć w czasie snu. Ten drugi rodzaj wypełnienia jest nieco droższy, ale nieporównywalnie lepszy od pianki poliuretanowej.