Każda kobieta, która decyduje się bardziej profesjonalnie zająć zarówno baletem, jak i tańcem, zastanawia się, jak uczynić treningi efektywnymi. Tutaj możliwości jest kilka, ale podstawą jest wybór odpowiedniej ochrony na stopy. Mogą to być zarówno pełne buty, jak i baletki czy napalcówki. Sprawdźmy, które rozwiązania będą dobre w konkretnych aspektach. Zazwyczaj obuwie treningowe różni się od tego, które nosi się podczas występów. O ile w przypadku baletu niezbędne są pełne baletki, zaś w konkursach tańca – buty dostosowane do danego gatunku – to na czas treningów wiele osób woli lżejsze rozwiązania. Takie właśnie są popularne napalcówki, które dla jednych stanowią już obuwie, a dla innych raczej narzędzie treningowe czy dodatek do stroju.

Czym są napalcówki?

Są to po prostu nakładki, których zadaniem jest chronić palce albo śródstopie przed urazami, a jednocześnie gwarantować większy zakres ruchów aniżeli ma to miejsce w przypadku pełnego obuwia. Mogą być one wykonane z różnych surowców; najczęstsze są napalcówki materiałowe, choć popularność, zwłaszcza wśród bardziej zaawansowanych tancerek czy baletnic, zyskują również produkty skórzane. Różni się również ich forma, bo mogą całkowicie zakrywać całe stopy, chronić jedynie śródstopie i być mocowane na jedną albo podwójną gumkę albo odkrywać palce.

Dlaczego są wybierane?

Przede wszystkim zadaniem napalcówek jest podniesienie efektywności treningu przy jednoczesnej ochronie narażonego na urazy śródstopia. Dodatkowo mają one jeszcze inne znaczenie, bo w zależności od wybranego modelu mogą ułatwiać np. wykonywanie piruetów (produkty materiałowe) albo zwiększać przyczepność do podłoża (produkty skórzane). Pełne napalcówki z dwiema gumkami zabezpieczającymi najlepiej naśladują półobuwie. Z kolei produkty bezpalcowe dają większą kontrolę ruchu i możliwość utrzymania równowagi przy dynamicznych figurach. Choć zazwyczaj mogą z powodzeniem służyć do treningów baletu i wszystkich gatunków tańca, bo ich wybór często jest podyktowany indywidualnymi preferencjami, szczególnie chętnie wybierane są przez tancerki jazzowe.