Buty są elementem codziennego ubioru. Niektórzy cenią je za wygodę, inni jakość, jeszcze inni najchętniej sięgają po stylowe modele. Buty męskie, podobnie jak i damskie muszą być jednak na tyle wygodne, żeby osoba je nosząca mogła normalnie się poruszać. Inaczej patrzy się zaś na buty dla dzieci, których budowa musi być idealnie dopasowana do małych stópek. Dzięki odpowiedniemu doborowi rozmiaru i kształtu nie wpłynie się negatywnie na postawę młodego człowieka.

Od wielu lat obserwuje się zależność pomiędzy tym co noszą dorośli, a tym co chcą nosić dzieci. Obecnie małe buty męskie czyli przeznaczone dla małych chłopców oferuje każdy sklep z butami, w którym znajduje się dział dziecięcy. Wyglądając jak dorośli dzieci niestety często czują się jak dorośli, co w przyszłości może skutkować nasilonymi sygnałami buntu.

Od wielu lat buty dla dzieci projektowane są przez osoby, trudniące się tworzeniem obuwia dla dorosłych. W związku z powyższym elementy bajkowe, postacie z filmów animowanych czy sam dziecięcy wygląd bucików są odrzucane. Nawet niemowlęce kapciuszki czasami wyglądają jak buty męskie czy damskie w formie lakierków lub butów wyjściowych.