W branży kosmetycznej przywykliśmy do tego, że zazwyczaj kupujemy te kosmetyki, które – według etykiety – teoretycznie pasują do naszych oczekiwań oraz mają do tego przyjemny zapach. Często są to preparaty złożone z wielu różnych składników, co niestety może mieć również negatywne działanie na skórę, zwłaszcza w przypadku, gdy jesteśmy alergikami. Są jednak na to alternatywy naturalne.

Dobrym sposobem na walkę z rozmaitymi niedoskonałościami skóry czy włosów przy jednoczesnym dbaniu o naturalność i bezpieczeństwo stosowania kosmetyków jest wybór tych najwyżej kilkuskładniowych – bądź przygotowanie ich samemu. Jednym ze składników o wszechstronnym działaniu jest również olej malinowy, często niedoceniany przez wiele osób.

Jak się go pozyskuje?

Co ciekawe, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że olej malinowy pozyskiwany jest po prostu z nasion zwykłej, czerwonej maliny właściwej. Tymczasem właśnie tak jest on wytwarzany – tłoczy się go w niskiej temperaturze, dzięki czemu nie traci swoich pozytywnych właściwości oraz dobrego wpływu na skórę. Co więcej, po otwarciu należy przechowywać go również w warunkach chłodniejszych, najlepiej lodówce, bo wówczas zachowuje najdłużej pozytywne właściwości. Powinien być również przetrzymywany w miejscu ciemnym, bez bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych; z uwagi na to olej malinowy sprzedawany jest również w butelkach z ciemnego szkła.

Właściwości oleju

Przede wszystkim olej malinowy ma zastosowanie przy pielęgnacji skóry podrażnionej oraz skłonnej do alergii, dzięki czemu jest świetną alternatywą dla kosmetyków wprost z apteki. Świetnie sprawdza się zarówno do stosowania na noc, jak również i na dzień, również pod makijaż. Nakłada się go na skórę po oczyszczeniu, jeszcze wilgotną, i wmasowuje aż całkowicie się wchłonie. Jest antybakteryjny oraz przeciwzapalny, dlatego sprawdzi się przy skórze trądzikowej. Olej malinowy będzie koił wszelkie podrażnienia oraz nawilżał skórę, a jednocześnie nie będzie zatykał porów. Jest również zupełnie naturalnym filtrem przeciwsłonecznym o właściwościach przeciwzmarszczkowych.