Buty męskie zajmują mniej miejsca na sklepowych półkach niż obuwie damskie. Wybór ich fasonów jest zdecydowanie bardziej ograniczony. Jest to spowodowane po części tym, że moda dla mężczyzn jest mniej elastyczna i różnorodna niż w przypadku kobiet. A mężczyźni nie przykładają tak wielkiego znaczenia do kwestii obuwia? Tym co odróżnia obuwie męskie od damskiego jest przede wszystkim większa wygoda użytkowania tego pierwszego.

Buty męskie a strój i okazja

Wybierając obuwie męskie tak jak i w przypadku obuwia damskiego należy mieć na względzie okazję, na którą obuwie to ma być założone. Ważne jest również odpowiednie skomponowanie butów męskich z całością stroju. Należy pamiętać o tym, że buty powinny być dobrane do całej stylizacji kolorystycznie. Nie znaczy to, że całość ma wyglądać jednolicie. Można zdecydować się na wprowadzenie elementu kontrastu zakładając do odzieży w stonowanych jednolitych barwach buty, które będą się całkowicie odcinały od reszty. Wszystko zależy od efektu jaki zamierzamy uzyskać.

Elegancko i nieformalnie

Istnieje zasada, że buty męskie powinny być dobrane do reszty stroju pod względem formalności. Buty eleganckie powinny być łączone ze strojem eleganckim, natomiast do zestawów mniej formalnych można zdecydować się na założenie obuwia codziennego. Oczywiście istnieje możliwość łamania tego schematu zależnie od obowiązującej mody, Często zdarzają się przypadki łączenia garnituru z tenisówkami bądź adidasami, co przełamuje formalność całej stylizacji. Takie połączenie prezentuje się zdecydowanie lepiej, niż na przykład zestawienie bardzo eleganckiego obuwia z luźnym strojem sportowym.